محققان ماده نوآورانه‌ای کشف کرده‌اند که می‌توان از آن برای ادغام هوش مصنوعی با مغز استفاده کرد. به گفته محققان کشف این ماده گام بزرگی در مسیر یکپارچه سازی قطعات الکترونیکی با بدن برای تولید انسان ماشینی یا «سایبورگ» است.

اتصال قطعات الکترونیکی به بافت انسانی یکی از بزرگ ترین چالش‌هایی است که محققان با آن روبرو هستند، چرا که ایمپلنت‌های تشکیل شده از موادی مثل طلا، سیلیکون یا فلز به بافت آسیب می‌زنند. این ایمپلنت‌ها علاوه بر آسیب زدن به بافت‌ها در سیگنال‌های الکتریکی بین کامپیوتر با ماهیچه یا بافت مغز اختلال ایجاد می‌کنند. حال محققان دانشگاه «دلاوِر» (Delaware) با کشف پلیمری جدید موفق به از میان بردن این محدودیت شدند.

 

این پلیمر که Pedot نام دارد، خصوصیات لازم برای اتصال سخت افزار الکترونیکی با بافت انسانی بدون زخم کردن را داشته و به طور قابل توجهی عملکرد ایمپلنت‌های پزشکی را ارتقا می‌دهد. پلیمر Pedot که کاربردهای متنوعی دارد، اخیراً به دلیل قابلیت بالا در نفوذ به مواد خلل و فرج دار و رسانایی الکتریکی برای ذخیره برق در آجر ساختمان سازی به کار رفت.

محققان در این تحقیق لایه نازکی از پلیمر Pedot را با پادتنی استفاده کردند که رشد رگ‌های خونی پس از جراحت را تحریک کرده و می‌توان از آن برای تشخیص رشد مراحل تومور مغزی در بدن استفاده کرد. از پلیمرهای Pedot همچنین می‌توان برای درمان مغز یا مشکلات سیستم عصبی استفاده کرد و از لحاظ تئوری امکان اتصال پپتیدها، آنتی بادی‌ها و DNA را دارد. پژوهشگران با استفاده از دوپامین پلیمری ساختند که می‌توان از آن برای درمان رفتارهای معتاد کننده استفاده کرد.

چندین شرکت و مؤسسه تحقیقاتی به دنبال اتصال مغز با کامپیوتر هستند. شرکت «نورالینک» (Neuralink) که توسط ایلان ماسک تأسیس شده در این زمینه پیشرو بوده و احتمالاً به زودی از محصول تجاری رونمایی می‌کند. ماسک مدعی شده فناوری نورالینک استریم مستقیم موزیک به مغز و درمان اعتیاد و افسردگی را امکان‌پذیر می‌کند.

آخرین بروزرسانی : 28 مرداد, 1399