اپل اعلام کرده که از این پس امضاء کد یا Code Sign (صدور گواهینامه الکترونیکی برای تشخیص فایل های دستکاری شده از فایل های اصلی) برای نسخه های 10.3.3 و 11 سیستم عامل iOS را متوقف خواهد کرد. این بدان معناست که کاربران آیفون و آیپد دیگر نمی توانند سیستم عامل دیوایس خود را به نسخه های قبل از iOS 11 دانگرید کنند.

بنابراین اگر هنوز به روز رسانی iOS 11 را دریافت نکرده و می خواهید که در نسخه قدیمی این سیستم عامل بمانید، حتما مطمئن شوید که به طور اتفاقی آپدیت را دریافت نمی کنید چرا که ظاهرا اپل تمام راه های موجود برای دانگرید کردن سیستم عامل را بسته است.
 

اپل امکان دانگرید به نسخه های قبل از iOS 11 را غیر ممکن کرده است.


همانطور که می دانید، اپل پس از انتشار iOS 11 دو آپدیت دیگر هم برای رفع باگ و مشکلات قبلی برای کاربران خود منتشر کرده. مورد اول آپدیت iOS 11.0.1 بود که بعضی باگ های نرم افزاری را برطرف می کرد. اما یک هفته پس از آن، کوپرتینویی ها آپدیت iOS 11.0.2 را منتشر کردند که هدف اصلی آن رفع مشکلاتی بود که آیفون های 8 و 8 پلاس در برقراری تماس های تلفنی داشتند.

اپل با وجود آن که امکان دانگرید به نسخه های قبل از iOS 11 را غیر ممکن کرده، به کاربرانی که آپدیت 11.0.2 را نصب کرده اند همچنان اجازه می دهد که به آپدیت 11.0.1 باز گردند. البته امکان بازگشت به iOS 11 وجود ندارد. شکی نیست که با این اقدام اپل، کاربران دیوایس های جیلبریک شده بیشتر از همه متضرر می شوند.

اما در انتها بد نیست بدانید که اپل در حال حاضر نسخه 11.1 بتای iOS را تست می کند که قرار است تا اواخر این ماه یا ماه آینده برای کاربران آی دیوایس ها منتشر شود. گزارشات حاکی از آنند که نسخه 11.1 احتمالا پشتیبانی از Apple Pay Cash را برای کاربران این سیستم عامل به ارمغان می آورد.
آخرین بروزرسانی : 15 مهر, 1396