سامانه بیمه تامین اجتماعی برای شاغلین دورکار کسب و کارهای مجازی راه اندازی شد. با استفاده از این سامانه، افرادی که دارای شرایط استخدامی نیستند می‌توانند خودشان را بیمه کرده و از مزاریا استفاده کنند.

عضو هیات مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی در خصوص این سامانه گفت: «بخشنامه دورکاری برمی‌گردد به سال ۱۳۹۷ که مرحوم نوربخش آن را ابلاغ کردند. این سامانه چند سال زمان برد چون از سمت اتحادیه و از سمت سازمان تامین اجنماعی نیاز به آمادگی داشت و کرونا هم البته آن را به تعویق انداخت. افرادی که در فضای دورکاری فعالیت می کنند مثل فریلنسرها، راننده ها و هر کسی که فاقد شرایط استخدامی است، می‌تواند در این سامانه درخواست دهد.»

نکته مهم اینک فعلا تنها افراد شاغل در کسب و کارهای عضو اتحادیه می‌توانند از این سامانه استفاده کنند. بر این اساس، افراد دورکار فعال در  ۱۷۰۰ کسب و کار عضور اتحادیه می‌توانند از امروز به این سامانه دسترسی داشته باشند و در ادامه هم قرار است کسب و کارهای غیرعضو از این خدمت جدید بهره‌مند شوند.

 در ادامه ابراهیم شهابی رییس اداره تعمیم بیمه‌های اجتماعی سازمان تامین اجتماعی در خصوص این سامانه جدید، گفت: «بعد از اینکه افراد از طریق سامانه به سازمان معرفی شوند، پروسه‌ای در سازمان باید انجام شود تا از تعهدات سازمان بهره‌مند شوند. با معرفی‌نامه‌ای که همکاران ما دریافت می‌کنند، یک احراز هویت اولیه انجام می‌گیرد.»

به گفته شهابی پس از انجام معاینات پزشکی برای بحث ازکارافتادگی و همچنین انجام پروسه احراز هویت، سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت حق بیمه و بهره‌مندی افراد از مزایا، با اتحادیه مکاتبات لازم را انجام خواهد داد.  پرداخت حق بیمه برای این بیمه که از نوع بیمه‌های غیر اجباری است ماهانه خواهد بود و متقاضیان می‌توانند در پیش پرداخت حق بیمه خود را تا پایان سال نیز وایز کنند. نرخ حق بیمه طبق ماده ۲۸ قانونی تامین اجتماعی ۲۷ درصد خواهد بود.

شرایط و مزایای استفاده از بیمه شاغلان دورکار
طبق اعلام رییس اداره تعمیم بیمه های اجتماعی سازمان تامین اجتماعی، نرخ این بیمه برای افراد ۲۷ درصد است و مبنای پرداختی آن برای سال جاری، ۱.۲ حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار است.  افرادی که با عنوان بیمه اجباری وارد این سیستم می‌شوند، حداکثر سن مجاز برای آنها ۵۰ سال است. البته اگر افراد سابقه پرداخت بیمه قبلی نزد سازمان داشته باشند، این سابقه به سن آنها اضافه می‌شود.

به عنوان مثال کسی که ۳ سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشد، با حداکثر سن ۵۳ سال می‌تواند وارد این سامانه شود.

ضمن اینکه  حق بیمه نیز ماهانه پرداخت می‌شود و افراد می‌توانند دستمزد مبنای حق بیمه را خودشان انتخاب کنند. بر این اساس افراد می‌توانند نرخ دستمزد را بین ۱.۲ دستمزد تا حداکثر دستمزد پرداخت کنند. افراد با پرداخت حق بیمه بیشتر به همان اندازه از مزایای حق بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کنند.

به گفته سازمان تامین اجتماعی، این نوع از بیمه شدگان چون فاقد رابطه مزد بگیری از طرف کارفرما هستند و مرجع مربوطه صرفا به عنوان کارگزار وظیفه معرفی افراد را بر عهده دارد، این افراد مشمول قانون کار نیستند و از مزایای بیمه بیکاری برخورداد نیستند.

همچنین سازمان برای این دسته از افراد مطابق بیمه‌های اجباری، مزایای درمانی در نظر گرفته و افراد هزینه کمتری برای امکانات درمانی پرداخت کنند.

مشکل کافه بازار و تامین اجتماعی
شهابی در رابطه با مشکلی که به لحاظ بیمه‌ برای کافه بازار پیش آمده بود و این اپ‌استور به دلیل بیمه‌نکردن توسعه دهندگان خود جریمه شده بود گفت: «این موضوع به اداره کل وصول حق بیمه ارتباط دارد. اگر رابطه کافه بازار با توسعه‌دهندگان از نوع مزدبگیری نبوده این جریمه اشتباه بوده است. کافه بازار مشکل خود را به طور مکتوب به تامین اجتماعی ارجاع دهد تا این موضوع بررسی شود.»

قوانین بیمه استارتاپ‌ها نیازمند بروزرسانی
شهابی در واکنش به بحث مطرح شده مبنی بر اینکه سازمان تامین اجتماعی در خصوص قوانین بیمه برای استارتاپ‌ها، از قوانین مربوط به کسب‌و‌کارهای سنتی استفاده می‌کند و اینکه بسیاری از استارتاپ‌ها همواره در بحث بیمه با سازمان تامین اجتماعی با مشکل مواجه هستند، عنوان کرد: «قانون تامین اجتماعی زمانی تصویب شده که ما بحث کسب‌و‌کارهای مجازی را نداشتیم و می‌بایست قوانین تامین اجتماعی به نسبت شرایط روز بروزرسانی شده و تفسیر آن تغییر کند. محل این تغییر نیز اداره کل وصول حق بیمه اداره کل تامین اجتماعی است که طبق شرایط کسب و کارهای جدید، باید قوانین را همسان‌سازی کند. ما در سازمان تامین اجتماعی این آمادگی را داریم که درخواست‌هایی را که به این شکل مطرح می‌شوند و گروه‌هایی که فکر می‌کنند حق آنها تضییع شده‌اند، در چارچوب قانون دوباره بررسی کنیم و پاسخی قانع کننده به آنها دهیم.»

در پایان این رونمایی الفت نسب گفت: «شاید خود شرکت‌ها بتوانند به نیروهایی که با آنها همکاری بهتری دارند در این زمینه کمک کنند و درصدی از پرداختی حق بیمه آنها را تقبل کنند. مبلغ حق بیمه برای افراد تقریبا رقمی معادل ۶۳۰ هزار تومان خواهد بود که در این شرایط کمی بالا به نظر می‌رسد و با مساعدت شرکت‌ها می‌توان پرداخت این رقم را آسان‌تر کرد.»

آخرین بروزرسانی : 15 تیر, 1399