با توجه به شیوع ویروس کرونا و آغاز موج دوم فراگیری این ویروس، مجموعه ای از محدودیت‌ها، فعلا به مدت یک هفته در تهران و شهرهای قرمز ١٠ استان دیگر اعمال شود. در نامه‌‌ای که سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران منتشر ساخته و آن را به واحدهای مختلف تابعه شهرداری تهران ابلاغ کرده، ذکر شده که اعمال محدودیت‌ها به صورت یک هفته در برخی مکان‌ها اجرایی خواهد شد. در این ابلاغیه همچنین تاکید شده که استفاده از فضای مجازی برای خرید مایحتاج عمومی و خدمات شهرداری به طور جدی در دستور کار سازمان‌ها قرار بگیرد.

 

چندی پیش محدودیت‌های کرونایی در بیشتر نقاط ایران برداشته شد و عده‌ای بر این باور هستند که برداشته شدن این محدودیت‌ها باعث شد تا فراگیری ویروس کرونا دوباره بیش از پیش صورت بگیرد و در واقع قرنطینه خانگی و دورکاری بسیاری از شرکت‌ها که در دو سه ماهه اول سال رخ داده بود، بی‌نتیجه بماند. وزیر بهداشت نیز در روزهای گذشته اعلام کرد آنها نسبت به اینکه بازگشایی مراکز به شیوع ویروس کمک خواهد کرد آگاه بودند ولی به خاطر گردش چرخ اقتصادی کشور مجبور به انجام این عمل بودند.

حال با شیوع بیش از حد این ویروس در برخی استان‌ها از جمله پایتخت کشورمان، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران دستور عدم فعالیت واحدهای صنفی و غیرصنفی مختلفی را صادر کرده و تاکید داشته که این تعطیلی فعلا به مدت یک هفته خواهد بود. بر اساس این ابلاغیه مناطق زیر در هفته پیش رو تعطیل خواهند بود:

سینماها و تئاترها و مراکز مشابه
موزه و باغ‌موزه‌ها
تالارهای پذیرایی
آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی
مساجد و مصلی‌ها
باشگاه‌های ورزشی
کافه، قهوه‌خانه و چایخانه
باغ وحش و شهربازی‌ها
مراکز تفریحی آبی
باشگاه‌های بدنسازی
همچنین اعلام شده که برگزاری هرگونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها نیز ممنوع است.


گفتنیست با وجود ابلاغ شدن این نامه برخی از مراکز اعلام شده در لیست هنوز به تعطیلی کشیده نشدند و به عنوان مثال خرید آنلاین بلیت سینماها برای کاربران همچنان مهیا است. همچنین بسیاری از باشگاه‌های کشور با کرکره‌های پایین به کار خود ادامه می‌دهند و کافه‌ها نیز بدون رعایت محدودیت اجتماعی دایر هستند.  باید دید که در نهایت این مقاومت‌ها شکسته خواهد شد یا خیر.

آخرین بروزرسانی : 24 تیر, 1399