قابلیت پشتیبانی از افزونه‌ اولین بار پس از عرضه‌ی به‌روزرسانی سالیانه‌ی ویندوز ۱۰ در آگوست سال گذشته به مرورگر اج افزوده شد. زمانی که اج قابلیت پشتیبانی از افزونه‌ پیدا کرد، تنها ۱۳ افزونه برای آن در دسترس بود که برخی از آن‌ها ادبلاک، ادبلاک پلاس، آمازون اسیستنت، آفیس آنلاین، وان‌نوت، وب کلیپر و ... بودند. اکنون پس از گذشت ۱۳ ماه، در مجموع تنها ۷۰ افزونه در ویندوز استور موجود است.

علت اصلی این کمبود پس از گذشت بیش از یک سال این است که مایکروسافت به توسعه‌دهندگان اجازه نمی‌دهد بدون دریافت تأییدیه‌ی دستی، افزونه‌های خود را در ویندوز استور قرار دهند. افزونه‌هایی که در حال حاضر برای اج موجود است در واقع به‌صورت دستی انتخاب و تأیید شده‌اند. مایکروسافت ادعا می‌کند که این شیوه‌ی انتخاب و تأیید، کیفیت بالای افزونه‌ها را تضمین می‌کند.

ردموندی‌ها روز گذشته در وبلاگ خود ادعا کردند که این شرکت استاندارد کیفی بالایی برای افزونه‌ها در نظر گرفته است و برخی جنبه‌ها نظیر امنیت و عملکرد آن‌ها را به دقت زیر نظر می‌گیرد. این شرکت قصد دارد یک اکوسیستم کاملا تحت نظارت برای مرورگر خود بسازد. این موضوع بدین معنا است که هیچ‌کدام از توسعه‌دهندگان شخص ثالث بدون تأیید مایکروسافت قادر به توسعه و انتشار افزونه برای مرورگر اج نخواهند بود.

هنوز کاملا مشخص نیست چرا مایکروسافت قصد ساخت چنین اکوسیستمی برای مرورگرش دارد و چرا تعداد افزونه‌های موجود تا این حد پایین است. کاربران این مرورگر تنها زمانی می‌توانند از مزیت استفاده از افزونه‌ها بهره‌مند شوند که به طیف وسیعی از آن‌ها دسترسی داشته باشند. پیش از این گمان می‌رفت که پایین بودن تمایل توسعه‌دهندگان دلیل اصلی این مشکل است؛ اما مایکروسافت ادعا می‌کند که توسعه‌دهندگان اشتیاق بالایی نشان داده‌اند. بااین‌حال احتمال دارد کمبود رابط‌های برنامه‌نویسی نرم‌افزار نیز موجب می‌شود توسعه‌دهندگان نتوانند افزونه‌های مخصوص کروم را برای اج، پورت کنند. مایکروسافت وعده داده است در به‌روزرسانی‌های آتی به روند افزودن رابط‌های برنامه‌نویسی جدید به اج ادامه خواهد داد. مرورگر اج اکنون از اکثر رابط‌های برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کند؛ اما هنوز از نبود برخی از مهم‌ترین آن‌ها نظیر رابط‌های برنامه‌نویسی اعلان‌ها رنج می‌برد.
آخرین بروزرسانی : 10 مهر, 1396