در گزارشی که در وب سایت سی‌نت آمده است، کارشناسان و متخصصان فعال در حوزۀ فناوری خطاب به کاربران با ارائۀ توصیه و پیشنهاداتی از آنها خواسته‌اند که بیشتر از قبل مراقب دستگاه خود باشند.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین توصیه‌ها و پیشنهادات کارشناسان تکنولوژی می‌پردازیم:

۱. لپ تاپ خود را در زیر نور مستقیم خورشید نگذارید.

۲. تا جایی که می‌توانید لپ تاپ خود را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید تا به آن آسیب فیزیکی نظیر خط انداختن روی صفحه نمایش و فشار بر قسمت کیبورد وارد نکنند.

۳. لپ تاپ خود را در وضعیت نامناسبی که احتمال افتادن آن وجود دارد، نظیر لبۀ میز، مبل و صندلی قرار ندهید.

۴. سعی کنید حتی‌الامکان از خوردن و آشامیدن در اطراف لپ تاپ خودداری کنید، چراکه هر لحظه ممکن است با برخورد ناگهانی دستان خود، لیوان نوشیدنی و ظرف خوراکی واژگون شده، روی کیبورد لپ تاپ بریزد.

۵. قبل از استفاده از لپ تاپ دستان خود را بشویید و از هر گونه آلودگی تمیز کنید؛ چراکه ممکن است از طریق انگشتان شما، برخی مواد زائد همچون چربی و گرد و خاک وارد روزنه‌های موجود روی لپ تاپ شود.

۶. اگر دیر به دیر از لپ تاپ خود استفاده می‌کنید، سعی کنید آن را در محیطی عاری از هرگونه آلودگی و نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

۷. هر از گاهی سیستم‌عامل، نرم افزارهای نصب‌شده و آنتی‌ویروس لپ تاپ خود را آپدیت و به‌روز رسانی کنید تا احتمال حملات بدافزاری، سایبری و ویروسی را به حداقل برسانید.

۸. درصورتی‌که لپ تاپ شما در حالت خاموش یا Sleep mode قرار دارد، روی آن را با پارچه یا مواد ضخیم نپوشانید و در محیطی که هیچ جریان هوایی در آن وجود ندارد، نگذارید.

۹. باتری لپ تاپ خود را شارژ کنید و سپس استفاده کنید. استفادۀ مکرر و بدون وقفه از لپ تاپ در حالت شارژ با برق به میزان قابل توجهی عمر مفید باتری را کاهش می‌دهد و سیستم الکتریکی آن را با مشکل مواجه می‌کند.

۱۰. در پیرامون و نزدیکی لپ تاپ خود سیگار نکشید، چراکه وسایل الکترونیکی به سرعت دودهای ناشی از سیگار را به خود جذب می‌کنند و همین امر موجب مشکلات متعدد و کاهش طول عمر مفید لپ تاپ شما خواهد شد.

۱۱. هم‌زمان با شیوع گسترده ویروس کرونا، بسیاری از کاربران به‌منظور ضدعفونی کردن لپ تاپ خود قبل از استفاده، اسپری الکل یا مواد شوینده را به‌طور مستقیم روی آن می‌پاشند که این کار موجب آسیب و صدمات جدی به سخت افزارهای لپ تاپ می‌شود و ممکن است آن را بسوزاند و از کار بیاندازد. بنابراین بهتر است برای ضدعفونی کردن لپ تاپ و سایر دستگاه‌های الکترونیکی، الکل را روی یک دستمال پارچه ای نرم و لطیف یا میکروفایبر اسپری کرده و سپس آن را روی تمامی سطوح مختلف لپ تاپ و بدون اعمال هیچ گونه فشار غیرعادی بکشید.

 

منبع: ایسنا

آخرین بروزرسانی : 21 اردیبهشت, 1401