مغز انسان را می‌توان به یک حافظه ذخیره‌سازی پیشرفته هم تشبیه کرد؛ شخصیت یک فرد توسط مغز او شکل می‌گیرد و همین عضو است که به زندگی شور، هیجان و احساسات می‌بخشد؛ همچنین مرکز فرماندهی بدن به شمار می‌آید و توانایی‌های جسمی و روحی انسان به صورت مستقیم به مغز وابسته است. با این حال واقعیت‌هایی در مورد مغز انسان وجود دارد که کمتر کسی می‌داند. برای این که با ۱۰ واقعیت جالب در مورد مغز انسان آشنا شوید، ادامه مطلب را بخوانید:

۱- مغز انسان تنها عضو بدن است که با وجود این که مرکز فرماندهی سیستم عصبی بدن محسوب می‌شود، خودش عصب ندارد! بنابراین مغز حس درد ندارد!
۲- مغز انسان بزرگ‌ترین مصرف کننده انرژی بدن بوده و با این که فقط ۲ درصد از وزن بدن مربوط به آن است اما ۲۰ درصد از کل انرژی مصرفی بدن را به خود اختصاص می‌دهد. این انرژی برای نگهداری سلول‌های عصبی و انتقال سیگنال‌های آن ضروری و حیاتی است.
۳- تعداد سلول‌های عصبی مغز یک انسان در حدود ۱۰۰ میلیارد بوده که تقریبا ۱۵ برابر تعداد کل انسان‌های روی کره زمین است! این تعداد بالا توانایی پردازشی مغز را افزایش می‌دهد.
۴- مغز انسان چاق‌ترین عضو بدن است که حدود ۶۰ درصد چربی دارد؛ این میزان بالاترین غلظت چربی موجود در بدن یک فرد سالم است. همچنین در حدود ۷۵ درصد از جرم مغز را آب تشکیل می‌دهد که برای تنظیم فعالیت‌های مختلف آن ضروری است.
۵- “نئوکورتکس” بخشی از مغز انسان است که مسئولیت سخن گفتن و هوشیاری را بر عهده دارد؛ این قسمت ۷۶ درصد از مغز را تشکیل می‌دهد که در مقایسه با سایر جانداران بیشترین مقدار است.
۶- عده‌ای اعتقاد دارند که انسان‌ها کمتر از ۱۰ درصد مغز را مورد استفاده قرار می‌دهند! این عقیده درست نیست، چون هر یک از بخش‌های مغز عملکرد مشخصی دارد.
۷- معلوم شده است که در مراحل اولیه تشکیل جنین انسان، سلول‌های عصبی مغز، با سرعت ۲۵۰ هزار بار در دقیقه تقسیم و تکثیر می‌شوند!
۸- در هر دقیقه در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از خون خروجی قلب (۷۵۰ میلی‌لیتر)، به مغز اختصاص دارد!
۹- انرژی مصرف شده توسط مغز، در حدود ۲۵ وات بوده که برای روشن کردن یک لامپ کافی است!
۱۰- مغز انسان آن طور هم که تصور می‌شود کامل نیست؛ نمونه‌های زیادی از انسان‌های کند ذهن دیده‌ می‌شوند که مغز آنها همه چیز را دور از واقعیت درک می‌کند!
برگرفته از شهر خبر
آخرین بروزرسانی : 06 تیر, 1395