نسخه اندرویدی مرورگر گوگل کروم، در حال حاضر روی حدودا ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد گجت نصب شده که این آمار خیره کننده آن را به محبوبترین مرورگر تاریخ موبایل تبدیل نموده است.
دلایل محبوبیت کروم در میان کاربران بسیار فراوانند، با این حال افرادی هم پیدا می شوند که کروم را به خاطر محدودیت هایش نمی پسندند. یک سری از این محدودیت ها به سازنده مرورگر بر می گردند که فقط گوگل قادر به برداشتن آنهاست، با این وجود یک سری از محدودیت های کروم را خود کاربر می تواند از سر راه بردارد؛ مشروط به آن که بداند به کدام قسمت از این مرورگر مراجعه کند.
در این مطلب به پنج مورد از جالب ترین و کاربردی ترین قابلیت های مخفی کروم پرداخته ایم که ممکن است تا حالا از وجودشان در مرورگر گوگل بی اطلاع بوده باشید.

۱- فعالسازی حالت خواننده یا Reader Mode

هیچ وقت از روی ظاهر قضاوت نکنید! به عنوان مثال، هیچ می دانستید که کروم یک حالت خواننده اختصاصی هم دارد؟ بله، فقط باید بدانید که از کدام قسمت فعالش کنید.
اگر نمی دانید که Reader Mode چیست، باید بگوییم که با فعالسازی این حالت می توان تمام محتوای اضافی اطراف متن یک مقاله مثل تولبارها، آگهی ها و … را از بین برد تا بتوان فقط و فقط روی مطلب تمرکز کرد.
برای فعالسازی کافیست تا عبارت Chrome://flags/#enable-reader-mode-toolbar-icon را در نوار آدرس تایپ کرده و سپس روی دکمه فعالسازی کلیک کنید. بعد از این کار می بایست از قسمت پایین صفحه، حتما کروم را ری استارت کنید.

۲- نمایش نتایج جستجوی آنی

این مورد شاید محبوب ترین قابلیت مخفی کروم باشد؛ گزینه ای پنهان که کروم را قادر می سازد تا به سوالات شما در نوار آدرس پاسخ بدهد. همان طور که در تصویر می بینید، با فعال کردن این حالت کروم به سوال “پایتخت مری‌لند کجاست؟” سریعا پاسخ صحیح که آناپولیس است را ارائه داده.
برای فعال کردن این قابلیت عبارت Chrome://flags/#answers-in-suggest را در نوار ابزار تایپ، سپس Enabled را از بخش مربوطه انتخاب کرده و در نهایت مرورگر را برای اجرای این حالت ری استارت کنید.

۳- مرور با سرعت بیشتر

این یکی دیگر از قابلیت های مخفی اما آزمایشی است که می تواند از لحاظ تئوری سرعت مرور شما را تا ۳۰۰ میلی ثانیه افزایش دهد. کاری که انجام می دهد در واقع غیر فعال کردن تأخیر کلیک است؛ بدین معنا که بر خلاف رفتار پیش فرض کروم، حالا هر لینکی که رویش کلیک شده بدون تأخیر بلافاصله بارگذاری می شود.
در حالت عادی، کروم لحظه ای برای فرمان دابل کلیک از سمت شما به منظور زوم روی صفحه در انتظار نشسته و سپس اقدام به بارگذاری لینک می کند تا به جای زوم کردن روی صفحه، اشتباها لینکی را باز نکنید. با غیر فعال کردن این قابلیت، دیگر این تأخیر کوتاه هم وجود نخواهد داشت.
برای غیر فعال کردن این تأخیر، عبارت Chrome://flags/#disable-click-delay را در نوار آدرس وارد و سپس مرورگر را ری استارت کنید.

۴- جستجوی سریع تر

قابلیت مخفی بعدی به شما اجازه می دهد تا سریعتر به نتایج حاصل از جستجو در کروم برسید. با فعالسازی آن، موارد ضروری همزمان با لحظه کلیک شما بارگذاری خواهند شد که این کار زمانی حدودا ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی ثانیه را برایتان حفظ خواهد کرد. زیاد نیست، ولی فراموش نکنید که قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود!
برای فعالسازی این مورد هم کافیست پس از تایپ عبارت Chrome://flags/#enable-instant-search-clicks در نوار آدرس، از صفحه گزینه Enable را انتخاب کرده و سپس کروم را ری استارت نمائید.

۵- انتخاب گزینه ها بدون لمس صفحه (Hover)

آخرین قابلیت مخفی کروم، تنها روی اسمارت فون هایی قابل اجراست که صفحات نمایششان می تواند حضور انگشت را در نزدیکی خود حس کند؛ مثل سامسونگ گلکسی نوت. با فعال شدن، این قابلیت شما را قادر می سازد تا بدون اینکه صفحه را واقعا لمس کنید، انگشت یا قلم را بالای یک المان فعال نگه داشته و به طور مثال در موردش یک tooltip (توضیحی کوتاه در باکس) را مشاهده نمایید.
این قابلیت بیشترین کاربرد را برای مرور وبسایت هایی دارد که برای نمایش در موبایل بهینه سازی نشده اند؛ از جمله فروشگاه های اینترنتی که دسته بندی ها و منوهایشان برای نمایش، معمولا نیازمند نگه داشتن موس بدون کلیک روی آنهاست.
آخرین بروزرسانی : 01 اردیبهشت, 1394